• HISTORIA  SZKOŁY

• Pierwsza szkoła w Czarni mieściła się w jednym z drewnianych domów w pobliżu kościoła, tzw. "Spółce". Następnie w całym okresie międzywojennym przenoszono ją kolejno do następujących gospodarzy: Stanisław Mróz - I i II oddział, Józef Samsel (Duczek) - III i IV oddział, Jan Pliszka - I i II oddział, Dorota Gut - III i IV oddział, Józef Biegaj - I i II oddział, Jan Łachacz - III i IV oddział, Józef Skorupski - cztery oddziały. W w/w okresie w czarnieńskich szkołach pracowali następujący nauczyciele: Sadowska, Turkowska Marianna, Roman Szabłowski, Barbara Nicewicz, Edmund Fiszer, Jan Abramowicz, Piwowarczyk, Maria Żebrowska. W ostatnim roku szkolnym przed wybuchem II wojny światowej – jak podaje H. Maćkowiak - w gminie Czarnia było 8 szkół pierwszego stopnia i 2 szkoły drugiego stopnia, 19 nauczycieli uczyło łącznie 1060 uczniów, tj. 55 uczniów na jednego nauczyciela.  W latach 30-tych kierownikiem szkoły w Czarni był Jan Abramowicz, ur. w 1906 r w Wierciszewie na Podlasiu. W okresie międzywojennym opiekował się także oddziałem Związku Strzeleckiego i zespołem ludowym w Czarni. W 1943 r. wywieziony do obozu w Gross-Rosen i tam zamordowany w 1945 r. Po wojnie uruchomiono szkoły w tych samych wsiach. W Czarni była to szkoła sześcioklasowa z dwoma nauczycielami. Mieściła się ona w pustostanie będącym własnością Józefa Skorupskiego. W budynku tym już od początku lat trzydziestych do wybuchu II wojny światowej mieściła się Szkoła Powszechna. Po nowym podziale administracyjnym w 1952 r. gmina Czarnia liczyła 11 szkół pierwszego stopnia i 2 szkoły drugiego stopnia, do których razem uczęszczało 1197 uczniów. Od września 1945 r. w szkole w Czarni kierownikami byli kolejno: Leokadia Szumowska, Danuta Dardzińska, Maria Bagniewska, Teresa Fidura, Józef Dygan, Irena Mierzejewska, od 01.09.1947 r. Edward Laskowski, a od 1950 r. Józef  Podbielski. W 1960 r. kierownikiem szkoły został Kazimierz Wawrzyńczak, po nim zaś od 1976 r. Józef Kania, od 1977r. Tadeusz Olszewski. Dalej, kolejno kierownikami byli: Draba Elżbieta, Wiesław Smoleń, Edward Szczepanek i od 1990 r. Maria Olszewska. Szczepanek Edward był także długoletnim kierownikiem SP w Rutkowie (1958 – 1971) oraz nauczycielem w SP w Długiem i w Cyku. Na mocy nowej reformy oświatowej w 1999 r. uruchomiono gimnazja. Od 2000 r. dyrektorem gimnazjum został Witold Kuczyński. W tym czasie sześciooddziałowe Publiczne Gimnazjum w Czarni mieściło się w dwóch wsiach (Surowe i Czarnia) i w trzech budynkach, tj. 2 odziały w remizie OSP i jeden oddział w SP w Czarni oraz 3 oddziały w SP w Surowem. Dyrektorem SP w Czarni nadal była M. Olszewska. W 2006 roku sytuacja lokalowa oświaty w Czarni poprawiła się, ponieważ do budynku SP w Czarni dobudowano skrzydło dla 3 klas gimnazjalnych. Od 1 września 2010 r. powołano w naszej gminie dwa zespoły szkół, łącząc SP z Gimnazjum, oddzielnie w Surowem i w Czarni. Dyrektorem ZS w Czarni został W. Kuczyński a w Surowem Stanisław Brodzik. W dn. 17. X. 2013 r. Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Czarni nadano imię Papieża Jana Pawła II. W roku  2016 zlikwidowano gimnazja, tzn. od 1. 09. 2017 r. uczeń kl. VI SP poszedł do kl. VII a nie do I gimnazjum. Przez następne dwa lata gimnazja wygasały, aż w 2019 roku ostatnia klasa gimnazjalna ukończyła klasę trzecią.