Laboratoria Przyszłości
Grudzień 2021r.
Nasz szkoła przystąpiła do Programu Laboratoria Przyszłości i po złożeniu wniosku przez organ prowadzący otrzymała dofinansowanie do pomocy dydaktycznych na kwotę 30000 złotych. To maksymalne środki, o które nasza placówka mogła wnioskować. Zostaną one przeznaczone na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności informatycznych i przyrodniczych wśród dzieci i młodzieży.
Pod kątem Laboratoriów Przyszłości stworzono Katalog, z którego szkoły mogą wybrać sprzęt i pomoce dydaktyczne. Jest to lista wyposażenia podstawowego oraz dodatkowego, które może być wybrane swobodnie przez każdą uczestniczącą w programie szkołę.
Obecnie w skład wyposażenia podstawowego wchodzą:
• Drukarki 3D z akcesoriami;
• Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami;• Stacje lutownicze;
• Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć.Wyposażenie dodatkowe może być wybierane z szerokiej oferty z dziedziny techniki, informatyki i nauk przyrodniczych. Dzięki pozyskaniu środków z programu Laboratorium Przyszłości będzie możliwy zakup nowoczesnego sprzętu, który uatrakcyjni zajęcia szkolne, pozwoli uczniom rozwijać zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz kół zainteresowań oraz innych form rozwijania umiejętności.
Sierpień 2022r.
Zakończyły się dostawy sprzętu i pomocy dydaktycznych zakupionych z funduszu przeznaczonego na ten cel w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.
Wrzesień 2022r.
Uczniowie naszej szkoły w czasie dodatkowych zajęć matematycznych mają możliwość rozwijania kompetencji matematycznych. W takich zajęciach dużą rolę odgrywają pomoce i środki dydaktyczne. Dzięki programowi #LaboratoriaPrzyszłości podczas ostatnich zajęć w klasie czwartej i piątej wykorzystano zestaw klocków magnetycznych. Klocki wprowadziły element zabawy, pozwoliły zobrazować dodawanie liczb ujemnych i dodatnich, kształtować wyobraźnię przestrzenną, rozumowanie, badać własności figur i brył geometrycznych.
Październik 2022r.
Przewodnicząca szkolnego zespołu nauczycieli powołanego do rozwijania umiejętności podstawowych i przekrojowych z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości, pani Teresa Zapadka, wzięła udział w szkoleniu z zakresu obsługi wyposażenia podstawowego, którym dysponuje szkoła. Szczególny nacisk położono na obsługę drukarki 3D, która jest sprzętem wcześniej nie wykorzystywanym w większości szkół. Ważne są zasady zarówno przygotowania urządzenia, jak również zasady BHP podczas prascy. Pani Teresa swoją wiedzą podzieliła się z nauczycielami korzystającymi ze sprzętu na zajęciach szkolnych.
Październik 2022r.
#LaboratoriaPrzyszłości Praca z drukarką Sygnis Edu Lab 3D
Uczniowie klasy 4, 5 i 6 z ogromną ciekawością i zaangażowaniem weszli w świat technologii 3D. Mieli możliwość pracy z drukarką Sygnis Edu Lab 3D, zakupioną w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.
Podczas zajęć poznali budowę, sposób działania oraz zasady bezpiecznego korzystania z drukarki 3D, wydrukowali także pierwsze obiekty.
Zajęcia z użyciem innowacyjnej technologii wprowadziły dzieci w nowy świat, który wspiera edukację i rozwija kreatywność. Kolejne zajęcia jeszcze przed nami, uczniowie czekają na nie z niecierpliwością.
Listopad 2022r.
Laboratoria Przyszłości na zajęciach techniki. #LaboratoriaPrzyszłości
Pomoce z programu Laboratoria Przyszłości, plansze i materiały do robótek ręcznych w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Czarni zostały wykorzystane na zajęciach techniki podczas omawiania ściegów krawieckich: wewnętrznych i ozdobnych. Uczniowie na kanwie wyszywali haftem krzyżykowym flagę polską z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Podczas zajęć, zarówno dziewczęta jak i chłopcy, rozwijali swoje zdolności manualne oraz poznali nową technikę malowania nie pędzlem, lecz ..... igłą.
Listopad 2022r.
Kolejne zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości
W ramach programu Laboratoria Przyszłości klasa druga miała okazję zapoznać się z klockami magnetycznymi. Dzieci poznały właściwości klocków, określały kształt oraz odczytywały instrukcje wg których udało im się złożyć wspólnie model. Zadanie okazało się dość trudne, ale warto było. Młyn wygląda pięknie, a dzieci czekają na następną lekcję, żeby mogły wykonać inne konstrukcje.
Grudzień 2022r.
Świąteczne zajęcia plastyczne z #LaboratoriaPrzyszłości
Bożonarodzeniowe zajęcia, twórcze i kreatywne, w kl. V na plastyce i godzinie wychowawczej. Uczniowie wykonywali ,,Zimowe Skrzaty” z włóczki zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Podczas zajęć wszyscy współpracując ze sobą, doskonalili swoje kompetencje manualne. Zarówno skrzaty jak i same czapeczki posłużą jako dekoracja choinki i klasy na Wigilię klasową.
Marzec 2023r.
Zajęcia w klasie VI z wykorzystaniem pomocy z programu #LaboratoriaPrzyszłości
Na lekcji techniki w kl. VI uczniowie nabywali życiowej praktyki poznając umiejętność wyszywania, aby w przyszłości być samodzielnymi w prostych czynnościach życiowych. Tym razem było to kartonowe wyszywanie krzyżykiem wybranych wzorów na materiałach z programu LP. Podczas zajęć okazało się, że to co było trudne, okazało się bardzo proste. Nawet chłopcy byli bardzo skupieni i zaangażowani w działanie. Jest moc. Jesteśmy z Was dumni!
Kwiecień 2023r. Małe krosna tkackie w rękach najmłodszych uczniów
Na zajęciach z edukacji technicznej najmłodsi uczniowie podjęli próbę zmierzenia się z pracą wymagającą dużo cierpliwości i precyzji. Były to krosienka tkackie zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Dzieci złożyły je z elementów, naciągnęły osnowę i rozpoczęły pracę. Wykonały zaledwie początek swoich dywaników, ale z zadania nie zrezygnowały. Aby uzyskać efekt pracy dzieci musiały wykazać się dużą cierpliwością.
Kwiecień 2023r.
Zajęcia techniczne z wykorzystaniem pomocy z programu #LaboratoriaPrzyszłości
Uczniowie z klasy VI na zajęciach techniki wcielili się w rolę „Młodych Elektryków”. Aby dobrze i bezpiecznie budować obwody elektryczne , na wcześniejszej lekcji poznali oznaczenia elementów obwodów – stosowane na schematach. Do montażu posłużyły im – pomoce zakupione do pracowni w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. W skład zestawów do budowy obwodów wchodzą: żarówki, przewody, silniczki, brzęczki, rezystory, wyłączniki, magnetyczne przewody połączeniowe, amperomierze, woltomierze. Uczniowie łączyli elementy szeregowo, równolegle, mierzyli napięcie, natężenie itd.
Wszyscy pracowali bardzo aktywnie. Mając takie pomoce – budowa obwodów według schematów była prosta, cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i okazała się jednocześnie świetną zabawą.
Maj 2023r.
#LaboratoriaPrzyszłości - lutownica na lekcjach techniki
W ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości" kl. VI miała możliwość zapoznania się z rodzajami, budową i działaniem lutownicy. Uczniowie zapoznali się z pojęciami: kalafonia, cyna lutownicza, termokurczki, pasta lutownicza. Następnie po omówieniu przez nauczyciela podstawowych informacji i szczególnym zwróceniu uwagi na bezpieczeństwo, uczniowie samodzielnie lutowali przewody i zabezpieczali za pomocą termokurczek. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.
#LaboratoriaPrzyszłości na zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych
Pomoce otrzymane w ramach programu Laboratoria Przyszłości wykorzystywane są również na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych. Jedne z ostatnich zajęć przeprowadzono z wykorzystaniem klocków magnetycznych Magformers. Za pomocą figur geometrycznych uczniowie tworzyli trójwymiarowe budowle, począwszy od prostych, a kończąc na kreatywnych konstrukcjach. Układanie klocków ma wiele zalet: pobudza wyobraźnię i kreatywność, uczy cierpliwości oraz trenuje koncentrację, a także rozwija orientację przestrzenną. Tworząc budowle z klocków uczniowie rozwijali również umiejętność logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów.
Czerwiec 2023r.
#LaboratoriaPrzyszłości - szkołę odwiedzili edukatorzy z Mobilnego Laboratorium Przyszłości.
Naszą szkołę odwiedziło Mobilne Laboratorium Przyszłości. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej celem jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Projekt zakłada unowocześnianie szkół tak, aby zajęcia prowadzone były w angażujący i ciekawy dla uczniów sposób.
Mobilne Laboratoria Przyszłości mają na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem i wzbudzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców.
2-osobowy zespół Edukatorów prowadził prezentacje z zakresu: elektroniki – mikrokontrolery i druku 3D. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 4 – 6, którzy zostali podzieleni na dwie grupy. Każda z nich uczestniczyła w dwóch blokach edukacyjnych. Uczniowie zaznajomili się z działaniem mikrokontrolerów oraz z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. Warsztaty były dla nich nowym doświadczeniem.
#LaboratoriaPrzyszłości na zajęciach zintegrowanych w klasie pierwszej
"Magnetyzm - niewidzialna siła" - pod takim hasłem klasa I poznawała właściwości magnesu za pomocą doświadczenia i obserwacji. W czasie zajęć wykorzystano klocki magnetyczne Magformers z programu Laboratoria Przyszłości.
Również starsi uczniowie wykorzystują pomoce naukowe z programu #LaboratoriaPrzyszłości. Na lekcji biologii uczniowie klasy VII doskonalili umiejętność obserwacji mikroskopowych. Oglądali pod mikroskopami gotowe preparaty, jak również preparaty własne, wykonane z łuski cebuli.
Połączenie eksperymentów, nauki i zabawy to jest to, co uczniowie lubią najbardziej :-)