• EGZAMIN ÓSMOKLASISTÓW 14-16 MAJA 2024

• 14 maja uczniowie klasy ósmej przystąpili do pierwszej części egzaminu ósmoklasisty. Na początku zmierzą się z językiem polskim. W kolejnych dniach egzamin z matematyki i języka obcego. Powodzenia!

• Ekologia w praktyce - akcja sprzątania okolicy

• W piątek 10 maja uczniowie naszej szkoły podjęli akcję sprzątania naszej miejscowości i okolic. Była ku temu okazja, gdyż 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Z małym opóźnieniem, ale pełni zapału zgromadziliśmy się przed szkołą gotowi do pracy. Pokrzepieni słowami pani dyrektor oraz przedstawicielki Urzędu Gminy ruszyliśmy na wyznaczone tereny. Pogoda była troszkę kapryśna, ale piękno naszej okolicy, czyste pobocza dróg, lasy bez szkła, które mogłoby być przyczyną pożaru to priorytety wyższe niż chwilowe załamanie pogody. Na finiszu czekała na nas nagroda w postaci ogniska. Zaś wszyscy miłośnicy roślin i czytania mogli skorzystać z oferty Biblioteki i zaadoptować kwiatka doniczkowego lub książkę. Uczniowie klas starszych wraz z młodzieżą ze szkoły w Surowem wzięli udział w warsztatach organizowanych przez pracowników Gminnej Biblioteki. To był miło i pożytecznie spędzony czas. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego dnia, uczniom za ciężką pracę, nauczycielom za opiekę, paniom z Biblioteki za ciekawe warsztaty oraz Urzędowi Gminy z panią Pauliną Sztemberg na czele za zaopatrzenie nas w worki do segregacji , a także Panu Janowi Szydlik za opiekę nad ogniskiem i zwiezienie wszystkich worków.

• STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W SZKOLE

• Standardy ochrony małoletnich to zasady dotyczące zabezpieczenia małoletnich przed wszelkimi formami krzywdzenia, zaniedbania, wykorzystania lub przemocy.

Zostały wdrożone w naszej szkole, aby uczniowie byli chronieni przed przemocą

i znajdowali pomoc, gdy doświadczają przemocy - w szkole, w domu i w internecie.

Standardy pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko dla dzieci.

W lutym została opracowana Polityka Ochrony Małoletnich przed Krzywdzeniem w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Czarni – dokument, który zawiera zasady rekrutacji personelu szkoły, zasady bezpiecznych relacji w szkole oraz procedury postępowania w sytuacjach krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia dzieci.

Pracownicy szkoły zapoznali się ze standardami na szkoleniach, które odbyły się 15 i 27 lutego. Rodzicom tematyka ta została przedstawiona podczas spotkania w poniedziałek 6 maja, a uczniom na godzinach wychowawczych.

Aby standardy były dobrze poznane i zrozumiałe dla wszystkich, w szkole znajdują się 3 gazetki ścienne (dla młodszych dzieci, dla starszych uczniów oraz dla rodziców).

Treść Polityki Ochrony Małoletnich przed Krzywdzeniem w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Czarni dostępna jest na stronie Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II - Dokumenty, uchwały, plany, zarządzenia i ogłoszenia (szkolnybip.pl)

• 233 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

• W piątek 26 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny składający się z piosenek, pieśni, okolicznościowych wierszy i fragmentów dokumentów. Prawdziwą furorę zrobiły dzieci z oddziału przedszkolnego, które zaśpiewały piosenkę "Polskie kwiaty". Po zakończeniu części artystycznej rozległy się gromkie brawa. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Czarnia - pan Marek Piórkowski.

Akademia została przygotowana przez uczniów kilku klas. W przygotowania zaangażowały się także dzieci z oddziałów przedszkolnych. Przygotowania koordynował zespół nauczycieli pod kierunkiem nauczycielki historii Wiesławy Wieczorek.