Klasa druga eksperymentuje. Trwają luźne lekcje z naukowcami. Dzisiaj gazowy balon :-)
Młodzi naukowcy w akcji - doświadczenia klasy II
- 1
Wycieczka uczniów do Białegostoku i Supraśla
- 11
W dniu 13 czerwca 2024 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czarni wybrali się na jednodniową wycieczkę do Białegostoku pod hasłem “Podlasie z Energią”. Wycieczka zaczęła się od aktywnego spędzania czasu w LASTAGu – centrum rozrywki, gdzie uczniowie korzystali między innymi z takich atrakcji jak: paintball laserowy, ścianki wspinaczkowe, reflex room czy laserowy labirynt. W ramach ścieżki historyczno-naukowej uczniowie udali się na zwiedzanie Pałacu Branickich, które obejmowało wystawę poświęconą historii medycyny i farmacji w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na zajęciach w laboratorium edukacyjnym uczestnicy wykonali pamiątkowe mydełko. Następnie udaliśmy się do Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu. Zwiedzanie i warsztaty odbyły się w języku angielskim dla starszej grupy uczniów, dla których było to doświadczenie w życiu. Uczniowie poznali historię druku oraz ewolucję maszyn drukarskich. W trakcie warsztatów każdy z uczestników dowiedział się i zobaczył na własne oczy jak kiedyś czerpano kartkę papieru. Każdy miał szansę wydrukować stronę na drewnianej prasie i wytłoczyć pamiątkową zakładkę do książki. Samodzielnie wykonane prace uczestnicy zabrali na pamiątkę. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Białostockiego zoo.
NA STARCIE "SZACHY W MAZOWIECKIEJ SZKOLE"
- 8
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czarni wzięła udział w IX edycji projektu „SZACHY W MAZOWIECKIEJ SZKOLE”, którego celem jest popularyzacja gry w szachy. Zalety gry w szach to przede wszystkim rozwój umiejętności logicznego myślenia, umiejętności przewidywania i planowania, kształtowanie zdolność koncentracji i analitycznego myślenia.
W ramach projektu nauczycielki Agnieszka Kiernozek i Sylwia Walesiak ukończyły 72 godzinny kurs przygotowujący do nauczania dzieci gry w szachy. Nasza szkoła otrzymała 30 zestawów do gry, 2 tablice demonstracyjne oraz przewodniki metodyczne.
Przygodę z szachami już rozpoczęły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas 2, 3 i 4.
W przyszłym roku szkolnym planujemy wprowadzenie nauki gry w szachy dla chętnych uczniów. Zorganizowany zostanie też turniej szachowy dla uczniów i nauczycieli.
Śladami bohaterów pochodzących z naszej okolicy
- 7
Kierujemy podziękowania w stronę pana Witolda Kuczyńskiego, który przybliżył dzieciom z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III historię naszych lokalnych bohaterów: Brata Zenona Żebrowskiego, oraz sierżanta Mariusza Deptuły. Podczas spotkania Pan Witold zaprezentował nam także grę na instrumentach ludowych: ligawce, harmonijce ustnej, okarynie, siukacu a także na flecie nosowym.
Dziękujemy również proboszczowi naszej parafii ks. Wiesławowi Pac za umożliwienie nam zwiedzania Muzeum Barta Zenona. Dzięki gościnności księdza proboszcza, dzieci obejrzały pamiątki zgromadzone po bracie Zeno takie jak: zdjęcia i przedmioty osobiste oraz japońskie przedmioty codziennego użytku, m.in. kimona. Interesujące były także elementy dawnego wyposażenia kurpiowskich domów, stroje ludowe oraz przykłady rękodzieła ludowego.
Akcja Szkolnego Klubu Wolontariatu "Zostań Dawcą Szpiku"
- 11
Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, ze choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego Dawcy. Tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w swojej rodzinie, 75% Pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na pomoc Dawcy niespokrewnionego. W tej chwili, aż co piąty polski Pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczepienie. Nadzieją dla tych osób mogą być tylko nowo zarejestrowani potencjalni Dawcy. Im większa baza Dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny Dawca.
W rozbudowę bazy Dawców włączył się Szkolny Klub Wolontariatu, który w dniach 12-14 czerwca przeprowadził akcję „Zostań dawcą szpiku”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim 31 osobom, które przyłączyły się do walki z nowotworami krwi. Może dzięki Państwu ktoś otrzyma szansę na życie.
V Przegląd Małych Form Teatralnych
- 58
Przegląd Małych Form Teatralnych w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarni organizowany jest już od kilku lat. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III przygotowują spektakle, które są często adaptacjami znanych utworów literatury dziecięcej. Pod okiem swoich wychowawców przygotowują rekwizyty i scenografię do swoich prezentacji. W przygotowania angażują się także rodzice dzieci, którzy pomagają swoim pociechom w skompletowaniu scenicznego kostiumu.
Tegoroczna edycja Małych Form Teatralnych odbyła się w środę 12 czerwca. W sali głównej budynku szkoły zgromadzili się nie tylko uczestnicy całego przedsięwzięcia, lecz także rodzice dzieci, nauczyciele i spora grupa uczniów z innych klas. Wszystkich obecnych powitała dyrektor szkoły Małgorzata Biedka, która podkreśliła, że przegląd jest okazją do zaprezentowania talentów aktorskich uczniów. Dzieci uczą się nie tylko swoich ról, ale również współdziałania w grupie i odpowiedzialności. Pani dyrektor podziękowała organizatorkom wydarzenia, pani Ewie Dawidczyk i Sylwii Walesiak oraz wychowawcom oddziałów przedszkolnych i klas I-III. Doceniła także zaangażowanie rodziców.
Występy uczniów dowiodły, że większość z nich ma duży talent sceniczny. Dzieci nie tylko wypowiadały swoje kwestie, lecz także śpiewały i tańczyły. Za swoje występy były nagradzane gorącymi oklaskami. Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom, a młodzi aktorzy słodkie upominki.
Aby ogrom pracy naszych małych artystów nie uległ zapomnieniu, zapraszamy na wakacyjną prezentację Małych Form Teatralnych w odcinkach. Kolejne fragmenty przygotowanych występów będą publikowane na FB szkoły w pierwszych dniach wakacji.
INFORMACJA O ZAKOŃCZENIU ROKU SZKOLNEGO
Bardzo dobre wyniki naszych uczniów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Olimpusek
W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Olimpusek wzięło udział 22 uczniów z klas I - III. Dyplomy laureata, zajmując w ogólnopolskim rankingu czołowe miejsca, zdobyli: Zofia Brakoniecka z klasy II - z matematyki i języka polskiego oraz Michał Samsel z klasy I - z języka polskiego. Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy i chęci sprawdzenia się!
Doradztwo zawodowe i wyjazd do firmy ALDO
7 czerwca uczniowie klas VII-VIII w ramach realizacji doradztwa zawodowego wyjechali na wycieczkę do firmy Aldo w Surowem, której właścicielami są Pan Andrzej i Leszek Długołęccy. Głównym celem wycieczki było kształtowanie wśród młodzieży świadomości dotyczącej planowania własnej kariery i ukierunkowanie na podjęcie właściwej decyzji zawodowej. Na początku uczniowie obejrzeli prezentację, podczas której pan Andrzej opowiedział o początkach firmy, dalszym rozwoju oraz kierunkach działalności. Następnie uczniowie mogli zadawać pytania związane z działalnością firmy, oczekiwaniami pracodawcy, możliwością odbycia praktyk uczniowskich, rozwojem przedsiębiorstwa. Młodzież poznała specyfikę pracy i różnorodność stanowisk oraz możliwości awansu na poszczególnych stanowiskach.
Bardzo serdecznie Dziękujemy!
Nagrodzeni uczniowie klas w konkursie czystości
Dzień Sportu najmłodszych uczniów z klas 0-III
- 16
3 czerwca odbył się Dzień Sportu. Oddziały Przedszkolne oraz klasy I-III rywalizowały ze sobą w Teście Sprawności Fizycznej wg L. Denisiuka w czterech konkurencjach: siła - rzut piłką 1 kg, moc - skok w dal z miejsca, szybkość - bieg 30 m, zwinność - bieg z przewrotem. Sportowcami Roku 2024 zostali: OP - Jan Skorupski i Marcel Brakoniecki, klasy I-III - Liliana Koziatek i Szymon Lenda. II miejsce zajęli: Marcelina Parciak, Natalia Lenda, Wiktoria Sieruta i Mikołaj Skorupski, a 3. miejsce: Oskar Samsel, Jakub Niksa, Liliana Dąbrowska i Wiktor Mydło. Wszystkim uczestnikom gratulujemy energii i zapału w pokonywaniu trudności!
II Diecezjalny Dzień Dziecka w Myszyńcu
- 1
Szansa na życie dla chorych na nowotwory
Wycieczka uczniów klas III - VII do Niepokalanowa
- 3
4 czerwca uczniowie klas: III, IV, V, VI, VII naszej szkoły wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Surowem i rodzicami wyruszyli na pielgrzymkę autokarową do Niepokalanowa, by podziękować za dar I Komunii św. i zintegrować się w zespołach klasowych. Założycielem Niepokalanowa jest święty Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin, który wsławił się przede wszystkim bohaterskim oddaniem życia za jednego ze współwięźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Program wycieczki obejmował kolejno: Mszę Świętą w bazylice Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w strojach komunijnych, oglądanie Misterium Męki Pańskiej i Panoramy Tysiąclecia, modlitwę w kaplicy wieczystej adoracji, zwiedzanie muzeum pożarnictwa. W sąsiednim budynku zobaczyliśmy dwa samochody papieskie, z których święty Jan Paweł II korzystał podczas swoich pobytów w Polsce.
Na terenie sanktuarium znajduje się muzeum poświęcone osobie Maksymiliana Kolbego, po którym oprowadził nas jeden z ojców franciszkanów. Widzieliśmy też celę św. Maksymiliana, pierwszą drewnianą kaplicę i pozostałe po nim pamiątki.
Nie zabrakło tez akcentów kurpiowskich, śpiewu i zabawy wraz z Ojcem Patrykiem i Bratem Mieczysławem.
Wycieczka wszystkim przyniosła wiele radości. Dzieci nie tylko poszerzyły swoją wiedzę, ale nade wszystko ubogaciły się duchowo.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności