• KONKURSY I AKCJE SZKOLNE Z OKAZJI DNIA ZIEMI

• #dzienziemii

23 kwietnia odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Ziemi , który w tym roku obchodzony jest pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne". Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Z tej okazji przypominamy, co można zrobić dla Ziemi i jak dbać o naszą planetę. Aby sprawdzić czy nasze działania można zaliczyć do ekologicznych zorganizowaliśmy konkurs wiedzy profilaktyczno - ekologicznej. Wzięło w nim udział 53 uczniów z klas I - VIII. Komisja wyłoniła 16 laureatów, którzy otrzymali w dniu dzisiejszym nagrody. Nie obyło się bez nagród pocieszenia dla wszystkich uczestników. Były nimi sadzonki drzewek. Sponsorami nagród byli: Urząd Gminy w Czarni, Nadleśnictwo Myszyniec oraz państwo Marlena i Dariusz Cichy. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w działania dla naszej Ziemi.

• Program Junior - Edu -Żywienie, czyli ,,JEŻ''

• W roku szkolnym 2023/24 pierwszaki przystąpiły do realizacji programu edukacji żywieniowej ,,Junior-Edu-Żywienie'' rekomendowanego przez MEN oraz MZ. W ramach programu odbyły się ciekawe zajęcia dla uczniów z tematyki żywieniowej. Dzieci dowiedziały się między innymi jak skomponować zdrowy talerz, dlaczego musimy jeść i pić, ile razy dziennie jeść owoce i warzywa. Wiedzą też jak nie marnować żywności, a przez to dbać o naszą planetę. Poznali walory produktów zbożowych, mleka i produktów mlecznych, mięsa, jaj, ryb oraz nasion strączkowych. Wiedzą jak przygotować zdrowe drugie śniadanie.

To wszystko czego się dowiedzieliśmy pomoże nam w kształtowaniu zdrowych nawyków

• XXVI Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej

• W piątek 19 kwietnia w Kamionie w powiecie sochaczewskim odbył się finał wojewódzki indywidualnych biegów przełajowych w ramach XXVI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Na trudnej trasie z piaszczystymi, leśnymi podbiegami rywalizowało kilkuset najlepszych biegaczy że szkół podstawowych i średnich z naszego województwa. Wśród uczestników finału wojewódzkiego było dwóch uczniów naszej szkoły, którzy wcześniej przebrnęli przez eliminacje powiatowe i międzypowiatowe. Pomimo zmęczenia wielogodzinną podróżą chłopcy dzielnie walczyli na trasie im. Roberta Lewandowskiego (był on w przeszłości zwycięzcą dwóch finałów wojewódzkich organizowanych w Kamionie). Mikołaj Gut z klasy VII zajął 26 miejsce (prawo startu w każdym biegu miało 80 uczestników). Oskar Koziatek z klasy VI dobiegł na metę w piątej dziesiątce. Dziękuję naszym reprezentantom za walkę i godne reprezentowanie naszej szkoły.

• Projekt eTwinning British and American Adventure

• #etwinning  #britishandamericanadventure

Od kwietnia w naszej szkole realizowany jest kolejny projekt eTwinning „British and American Adventure”, którego koordynatorem jest nauczyciel języka angielskiego pani Anna Boruch. W projekt zaangażowani zostali uczniowie klasy VIII, którzy współpracują z uczniami ze szkół podstawowych z Polski, Czech, Niemiec i Turcji. Uczniowie będą wspólnie tworzyć plakaty, interaktywne quizy i wirtualne wycieczki do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, korzystając z narzędzi ICT.

Dzięki tym działaniom projektowym uczniowie będą mieli okazję nie tylko pogłębić swoją wiedzę na temat kultury brytyjskiej i amerykańskiej, ale także podzielić się nią z innymi uczestnikami projektu, zwiększając tym samym swoją motywację do nauki oraz rozwijając umiejętności współpracy i komunikacji.

• Wycieczka najmłodszych uczniów do Łomży

• W czwartek 4 kwietnia uczniowie klas 0-lll Szkoły Podstawowej w Czarni brali udział w wycieczce do Łomży. Głównym celem wycieczki był Teatr Lalki i Aktora. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. "Mądrość lasu", w którym główny bohater pies Węgielek pozostawiony samotnie w lesie, poszukuje swojego miejsca na Ziemi. W przedstawieniu poruszony został również trudny temat wyrzucania śmieci do lasu.

Po skończonym spektaklu uczniowie spędzili niezapomniane chwile w sali zabawi i pełni wrażeń wrócili do szkoły.