• Spotkanie z przyrodnikiem Marcinem Kostrzyńskim

• W środę 27 września naszą szkołę odwiedził niezwykły gość. Marcin Kostrzyński to przysłowiowy człowiek orkiestra. Jest dziennikarzem, youtuberem, a przede wszystkim wielkim miłośnikiem przyrody. Na swoim kanale internetowym "Marcin z Lasu" publikuje krótkie filmy ukazujące życie zwierząt. Pan Marcin spotkał się z uczniami kilku klas. Opowiadał ciekawe historie o zwierzętach, prezentował fragmenty swoich filmów i odpowiadał na pytania uczniów. Była to niezwykle ciekawa i pasjonująca lekcja przyrody.

Głównymi organizatorkami spotkania były panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarni z dyrektor Dorotą Młynarską na czele.

• XIV Jesienne biegi przełajowe w Lelisie

• W sobotę 16 września w Lelisie odbyły się XIV Jesienne biegi przełajowe. W zawodach wzięło udział ponad 20 biegaczy z naszej szkoły. Organizatorzy nagradzali medalami pierwszych sześciu biegaczy z każdego rocznika. Czołowa trójka otrzymywała także pamiątkowe koszulki. Zwycięzcom każdego biegu wręczano statuetki. Nasi reprezentanci przywieźli do Czarni sporo nagród. Swoje biegi wygrało rodzeństwo z Bandyś. Złote medale wywalczyli Natalia Lenda z Oddziału Przedszkolnego i jej brat Szymon Lenda z klasy II. Brązowe medale za zajęcie III miejsca podczas zawodów zdobyli: Marcel Brakoniecki z Oddziału Przedszkolnego, Liliana Koziatek z klasy II i Mikołaj Gut z klasy VII. Wśród nagrodzonych byli także: Michał Samsel z klasy I (VI miejsce), Antoni Dąbrowski z klasy V (V miejsce) i Oskar Koziatek z klasy VI (IV miejsce). Wszystkim serdecznie gratulujemy. Pozostałym uczestnikom zawodów dziękujemy za walkę i godne reprezentowanie naszej szkoły.

• Narodowe Czytanie książki "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

• Co roku podczas akcji „Narodowego Czytania” wspólnie czytamy dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. Jednym z nich jest ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej ,a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu.

W dniach 11-13 września 2023r w naszej szkole odbyła się akcja ,,Narodowe Czytanie”. Akcja została przygotowana wspólnie z pracownikami GBP w Czarni , za co dziękujemy.

W akcji uczestniczyli uczniowie klas VI-VIII wraz z panią dyrektor oraz nauczycielami języka polskiego. Spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowanego do czytelników. Następnie chętne osoby, uczniowie poszczególnych klas czytały kolejne fragmenty powieści. Wspólne czytanie ,,Nad Niemnem” oprócz przyjemności dostarczyło wiele pożytku.

• Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023-2024

• 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. Gośćmi specjalnymi uroczystości w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarni byli wójt gminy Marek Piórkowski i proboszcz parafii pw. NP NMP w Czarni ks. Wiesław Pac. Dyrektor szkoły Małgorzata Biedka wygłosiła okolicznościowe przemówienie i poinformowała zebranych o organizacji pracy szkoły w nowym roku szkolnym. Wójt Marek Piórkowski w towarzystwie wiceprzewodniczącej Rady Gminy Doroty Kaczmarczyk wręczył akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego Hannie Lemańskiej i Sylwii Walesiak. Potem uczniowie udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami. Od jutra już normalne zajęcia lekcyjne.