„Ekologiczny Piknik Rodzinny" to program dotujący Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W ramach programu jednostki samorządu terytorialnego otrzymują środki finansowe na poszerzanie wiedzy i świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Mazowsza. Jego beneficjentem została także gmina Czarnia. Jednostka samorządu terytorialnego na organizację pikniku otrzymała na organizację pikniku około 30 tys. zł. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia były publiczne szkoły podstawowe w Czarni i w Surowem. Program imprezy był bardzo bogaty i zakładał jej przeprowadzenie na terenie placu wiejskiego w Surowem. Pogoda pokrzyżowała jednak plany organizatorów. Obfite opady deszczu zmusiły uczniów obydwóch szkół, ich rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości do przeniesienia imprezy do Sali gimnastycznej przy PSP w Surowem.
Otwarcia Ekologicznego Pikniku Rodzinnego dokonał wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski. Potem uczniowie z PSP w Surowem zaprezentowali krótki program artystyczny związany z Dniem Matki oraz Dniem Ojca. Później odbył się konkurs przeciągania liny. Rywalizujące drużyny składały się z uczniów poszczególnych klas oraz ich rodziców. W programie był także konkurs na plakat o treści ekologicznej. Dzieci z najmłodszych klas prezentowały ekomodę. Uczestnicy pikniku obejrzeli także przedstawienie teatralne o segregacji odpadów. W tracie imprezy wręczono nagrody dla laureatów konkursu poetyckiego oraz konkursu wiedzy z „Z ekologią za pan brat”. Klub Wolontariusza działający przy Centrum Usług Społecznych w Czarni przeprowadził również konkurs wiedzy o ekologii i wolontariacie.
W trakcie pikniku animatorzy zachęcali wszystkich do wspólnej zabawy. Były dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny. Ustawiała się przed nimi długa kolejka nie tylko najmłodszych uczestników pikniku. Organizatorzy zadbali także o jedzenie i picie. Każdy mógł skosztować dań z grilla. Były napoje, słodycze i lody. Najmłodsi narzekali, że muszą już jechać do domu, bo bawili się znakomicie.