• 233 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • W piątek 26 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny składający się z piosenek, pieśni, okolicznościowych wierszy i fragmentów dokumentów. Prawdziwą furorę zrobiły dzieci z oddziału przedszkolnego, które zaśpiewały piosenkę "Polskie kwiaty". Po zakończeniu części artystycznej rozległy się gromkie brawa. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Czarnia - pan Marek Piórkowski.

            Akademia została przygotowana przez uczniów kilku klas. W przygotowania zaangażowały się także dzieci z oddziałów przedszkolnych. Przygotowania koordynował zespół nauczycieli pod kierunkiem nauczycielki historii Wiesławy Wieczorek.

          • KONKURSY I AKCJE SZKOLNE Z OKAZJI DNIA ZIEMI

          • #dzienziemii

            23 kwietnia odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Ziemi , który w tym roku obchodzony jest pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne". Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Z tej okazji przypominamy, co można zrobić dla Ziemi i jak dbać o naszą planetę. Aby sprawdzić czy nasze działania można zaliczyć do ekologicznych zorganizowaliśmy konkurs wiedzy profilaktyczno - ekologicznej. Wzięło w nim udział 53 uczniów z klas I - VIII. Komisja wyłoniła 16 laureatów, którzy otrzymali w dniu dzisiejszym nagrody. Nie obyło się bez nagród pocieszenia dla wszystkich uczestników. Były nimi sadzonki drzewek. Sponsorami nagród byli: Urząd Gminy w Czarni, Nadleśnictwo Myszyniec oraz państwo Marlena i Dariusz Cichy. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w działania dla naszej Ziemi.

          • Program Junior - Edu -Żywienie, czyli ,,JEŻ''

          • W roku szkolnym 2023/24 pierwszaki przystąpiły do realizacji programu edukacji żywieniowej ,,Junior-Edu-Żywienie'' rekomendowanego przez MEN oraz MZ. W ramach programu odbyły się ciekawe zajęcia dla uczniów z tematyki żywieniowej. Dzieci dowiedziały się między innymi jak skomponować zdrowy talerz, dlaczego musimy jeść i pić, ile razy dziennie jeść owoce i warzywa. Wiedzą też jak nie marnować żywności, a przez to dbać o naszą planetę. Poznali walory produktów zbożowych, mleka i produktów mlecznych, mięsa, jaj, ryb oraz nasion strączkowych. Wiedzą jak przygotować zdrowe drugie śniadanie.

            To wszystko czego się dowiedzieliśmy pomoże nam w kształtowaniu zdrowych nawyków

          • XXVI Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej

          • W piątek 19 kwietnia w Kamionie w powiecie sochaczewskim odbył się finał wojewódzki indywidualnych biegów przełajowych w ramach XXVI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Na trudnej trasie z piaszczystymi, leśnymi podbiegami rywalizowało kilkuset najlepszych biegaczy że szkół podstawowych i średnich z naszego województwa. Wśród uczestników finału wojewódzkiego było dwóch uczniów naszej szkoły, którzy wcześniej przebrnęli przez eliminacje powiatowe i międzypowiatowe. Pomimo zmęczenia wielogodzinną podróżą chłopcy dzielnie walczyli na trasie im. Roberta Lewandowskiego (był on w przeszłości zwycięzcą dwóch finałów wojewódzkich organizowanych w Kamionie). Mikołaj Gut z klasy VII zajął 26 miejsce (prawo startu w każdym biegu miało 80 uczestników). Oskar Koziatek z klasy VI dobiegł na metę w piątej dziesiątce. Dziękuję naszym reprezentantom za walkę i godne reprezentowanie naszej szkoły.

          • Projekt eTwinning British and American Adventure

          • #etwinning  #britishandamericanadventure

            Od kwietnia w naszej szkole realizowany jest kolejny projekt eTwinning „British and American Adventure”, którego koordynatorem jest nauczyciel języka angielskiego pani Anna Boruch. W projekt zaangażowani zostali uczniowie klasy VIII, którzy współpracują z uczniami ze szkół podstawowych z Polski, Czech, Niemiec i Turcji. Uczniowie będą wspólnie tworzyć plakaty, interaktywne quizy i wirtualne wycieczki do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, korzystając z narzędzi ICT.

            Dzięki tym działaniom projektowym uczniowie będą mieli okazję nie tylko pogłębić swoją wiedzę na temat kultury brytyjskiej i amerykańskiej, ale także podzielić się nią z innymi uczestnikami projektu, zwiększając tym samym swoją motywację do nauki oraz rozwijając umiejętności współpracy i komunikacji.

          • Wycieczka najmłodszych uczniów do Łomży

          • W czwartek 4 kwietnia uczniowie klas 0-lll Szkoły Podstawowej w Czarni brali udział w wycieczce do Łomży. Głównym celem wycieczki był Teatr Lalki i Aktora. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. "Mądrość lasu", w którym główny bohater pies Węgielek pozostawiony samotnie w lesie, poszukuje swojego miejsca na Ziemi. W przedstawieniu poruszony został również trudny temat wyrzucania śmieci do lasu.

            Po skończonym spektaklu uczniowie spędzili niezapomniane chwile w sali zabawi i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

          • Szalony tydzień: bez plecaka, w ciuchach na opak, w domowych bamboszach i szalonej fryzurze!

          • W ubiegłym tygodniu w naszej szkole zapanowało wiosenne szaleństwo. Codziennie mogliśmy pokazać swoją pomysłowość i kreatywność przychodząc bez plecaka, w ciuchach założonych na opak, bądź w domowych bamboszach i szalonej fryzurze. W środę 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Tego dnia uczniowie i nauczyciele mogli założyć wielobarwne, niedopasowane skarpetki jako wyraz solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem. Społeczność naszej szkoły jak zwykle nie zawiodła. Bawiliśmy się doskonale i mamy nadzieję, że Wiosna zawita do nas na dobre. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję!

          • NAGRODA DLA NASZYCH UCZNIÓW ZA PROJEKT

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczniowie naszej szkoły ponownie osiągnęli sukces na szczeblu międzyszkolnym. Tym razem to uczniowie klasy VIII, uczestnicy ogólnopolskiego językowego programu YoungsterPlus, zdobyli Nagrodę Główną w konkursie "Teenagers in Action 2023/2024". W ramach konkursu uczniowie przeprowadzili kampanię informacyjną pn. "Mam dobre nawyki - nie sięgam po energetyki". Natomiast krótkometrażowy film anglojęzyczny opracowany przez ósmoklasistów relacjonujący wszelkie działania na terenie szkoły i ich efekty stanowił materiał konkursowy. To już drugi sukces tej samej grupy w tym roku. Gratulacje dla:Darii Ropiak Wiktorii Samsel Patryka Samsel Natalii Szczepanek Bartosza Szyszka Alicji Walesiak-Batalha Program YoungsterPlus do dodatkowe bezpłatne zajęcia z języka angielskiego skierowane dla uczniów klasy VIII z terenów wiejskich przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty. Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i budżetu Gminy Czarnia.

          • Profilaktyka Zdrowie, Bezpieczeństwo i Wolontariat

          • Dzień Profilaktyki Zdrowia, Bezpieczeństwa i Wolontariatu organizowany jest w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarni już od wielu lat. W marcu do szkoły zapraszani są policjanci, strażacy i pielęgniarki. Podczas spotkań odbywają się pogadanki i prelekcje. Organizowane są także konkursy plastyczne oraz wiedzy na temat zdrowych i bezpiecznych zachowań w domu, szkole oraz na drodze.

            Wraz z pierwszym dzwonkiem uczniowie zgromadzeni w sali gimnastycznej obejrzeli pokaż samoobrony w wykonaniu członków klubu Predator MMA w Myszyńcu. Trener Rafał Gnatkowski zachęcał dzieci i młodzież do systematycznych treningów.

            Oficjalnego otwarcia Dnia Profilaktyki Zdrowia Bezpieczeństwa i Wolontariatu dokonała dyrektor PSP w Czarni.

            - Bezpieczeństwo należy do podstawowych potrzeb człowieka. Gdy jesteśmy zdrowi oraz bezpieczni to mamy motywację do nauki, pracy i własnego rozwoju. Ważne jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Nie zapominajmy jednak o potrzebach innych i gotowości niesienia pomocy innym osobom w naszym otoczeniu. Temu celowi służą dzisiejsze spotkania z policjantem, strażakami OSP w Czarni i pielęgniarkami - mówiła Małgorzata Biedka.

            Po wystąpieniu dyrektor szkoły nastąpiło wręczenie nagród w konkursach, które zostały przeprowadzone wcześniej. Fundatorem nagród w konkursie plastycznym dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III była Rada Rodziców PSP w Czarni. Nagrody w gminnych konkursach wiedzy ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czarni oraz Centrum Usług Społecznych w gminie Czarnia.

            W towarzystwie dyrektor Małgorzaty Biedka wręczali je: wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski, dyrektor CUS Ewelina Dylewska-Dercz, dyrektor PSP w Surowem Wioletta Samełko i przewodnicząca Rady Rodziców Anna Wielechowska-Rochniak. Po wręczeniu nagród głos zabrał włodarz gminy. Wójt Marek Piórkowski złożył uczniom także życzenia świąteczne. Uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną o tematyce prozdrowotnej. Zebrani mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną o działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu.

            Potem rozpoczął się cykl spotkań z prelegentami. Uczniowie podzieleni na grupy wiekowe wysłuchali pogadanek i prelekcji. Z uczniami PSP spotkał się aspirant sztabowy Tomasz Jędrzejczyk, który mówił o bezpiecznych zachowaniach w domu i w szkole. Strażacy OSP w Czarni wygłosili pogadankę o likwidacji różnego rodzaju zagrożeń. Z kolei pielęgniarki z przychodni w Czarni prowadziły szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Wielką atrakcją dla uczniów była możliwość wejścia do strażackiego samochodu bojowego i ubrania się w strażacki ekwipunek. Te wspomnienia zostaną na długo w ich pamięci.

          • Uczniowie z PSP w Czarni kończą udział w ciekawym programie Fundacji PGNiG - „Być jak Ignacy. Nauka pełna energii”

          • W ramach programu „Być jak Ignacy. Nauka pełna energii” uczniowie klasy III zgłębiają tajniki różnorodnych dziedzin nauki. Przygotowują prace konkursowe w postaci filmów i prezentacji na jeden z wybranych tematów. W każdej edycji bierze udział tysiące kół badawczych z całej Polski. W ubiegłym roku do programu „Być jak Ignacy” przystąpili uczniowie klasy II Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarni. Pracowali przez kilkanaście miesięcy. Już niebawem ich działania znajdą swój finał. Pod kierunkiem swojej wychowawczyni Ireny Szydlik przygotowują film, który wysłany zostanie do komisji oceniającej prace uczniów. Trzecioklasiści z PSP w Czarni chętnie dzielą się zdobytą wiedzą ze swoimi młodszymi kolegami.

            W czwartek 21 marca spotkali się z dziećmi z oddziału przedszkolnego w ich szkole. W trakcie spotkania wszyscy obejrzeli krótki film na temat wytwarzania i wykorzystania energii słonecznej. Wychowawczyni Irena Szydlik przedstawiła ciekawostki o różnych zastosowaniach fotowoltaiki. Potem wszyscy pracowali nad projektem domu, w którym wszystkie urządzenia zasilane są za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Przedszkolaki mocno zaangażowały się w te działanie. Uczniowie klasy III przymocowali do specjalnej planszy wszystkie elementy projektu. Nie zabrakło wspólnej zabawy w budowę modelu samochodu o napędzie elektrycznym.

            Pracujemy razem od kilkunastu miesięcy. Na spotkania zapraszaliśmy nauczycieli przedmiotów ścisłych w naszej szkole. Oglądaliśmy filmy i prezentacje. Poznawaliśmy historię odkryć i wynalazków. Wykonywaliśmy ciekawe doświadczenia naukowe. Były to praktyczne zajęcia, które pokazywały uczniom, jak ciekawy jest otaczający nas świat. Wierzę, że wiedza i umiejętności zdobyte podczas realizacji programu zaowocują pobudzeniem zainteresowań moich wychowanków nauką i techniką

            - mówi wychowawczyni klasy III Irena Szydlik.

            Zakończenie programu i jego podsumowanie już niebawem. Po wakacjach dzieci będą już uczniami klasy IV. Przyswojona przez nie wiedza może być rozwijana nie tylko na lekcjach przyrody, lecz także na lekcjach innych przedmiotów.

          • ŻYWA LEKCJA HISTORII Z GRUPĄ "REKONSTRUKTO"

          • Naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” z Lublina z prezentacją żywej lekcji historii, w której aktywny udział brała publiczność. Podczas spotkania uczniowie usłyszeli o tym jak wybuchła II wojna światowa oraz jak przedstawiała się w tym czasie sytuacja międzynarodowa. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały mundury wojskowe oraz zobaczyli ekwipunek i wyposażenie używane podczas wojny. Prowadzący zaprezentowali także bezpieczne repliki broni i sprzęt bojowy. Do wspólnej lekcji włączeni zostali wybrani uczniowie, co sprawiło, że pokaz był bardzo atrakcyjny. Na zakończenie wszyscy chętni mogli osobiście obejrzeć repliki oraz przymierzyć mundur żołnierski.

            Wujątkowe zajęcia z pewnością na trwale zapadną w pamięć dzici i młodzieży. 

          • ŻEGNAMY ZIMĘ!!! WITAMY WIOSNĘ!!!

          • 21 marca !!! Przyszła Wiosna!!! Dzień zapowiadał się słoneczny i ciepły. Z zapałem przygotowaliśmy Marzannę - naszą słomianą pannę. Zebraliśmy wszystkie dzieciaki z oddziałów przedszkolnych i klas początkowych i wierni starym tradycjom ruszyliśmy nad rzekę. Tam pożegnaliśmy Zimę. Chyba trochę się gniewała, bo pogoda zaczęła się zmieniać. Niebo zasnuły chmury i zapowiadało się na deszcz. Jak to w marcu. Witaj Wiosno!

          • DRUGIE TARGI EDUKACYJNE W SUROWEM

          • W czwartek 21 marca uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w Targach Edukacyjnych odbywających się w Szkole Podstawowej w Surowem. Obecni byli również ich rówieśnicy ze szkół podstawowych w Wykrocie, Zalesiu i Łatanej Wielkiej. Targi były okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół średnich z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Uczniowie obejrzeli i wysłuchali prezentacji multimedialnych oraz odwiedzili stoiska Zespołów Szkół Zawodowych Nr 1, Nr2, Nr 3 i Nr 4 w Ostrołęce, Społecznego Liceum im. Tony Halika w Ostrołęce, Zespołów Szkół Powiatowych w Myszyńcu i w Kadzidle oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Ostrołęce. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyło się także stoisko firmy ALDO, w której uczniowie szkół ponadpodstawowych często odbywają praktyki zawodowe. Mamy nadzieję, że udział w Targach Edukacyjnych ułatwi tegorocznym absolwentom wybór placówki, do której będą uczęszczać po wakacjach.

          • Warsztaty w Publicznej Bibliotece w Czarni

          • WIELKIMI KROKAMI ZBLIŻAJĄ SIĘ ŚWIĘTA WIELKANOCNE

            Trwają przygotowania do tego radosnego, wyjątkowego okresu.

            Pracownicy biblioteki postanowili wspólnie z uczniami klasy IV z Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czarni przygotować się duchowo oraz przyozdobić pięknymi stroikami pomieszczenia w swoich domach.

            Na wstępie była rozmowa na temat Świąt Wielkanocy oraz o towarzyszących im tradycji.

            Następnie z wielkim zapałem wszyscy przystąpili do wykonania pięknych stroików z wikliny. Fantazji i talentu prowadzącym i uczniom nie brakowało. Powstały cudowne dekoracje, które na pewno będą cieszyć oko przy świątecznym stole.

            Dziękujemy paniom bibliotekarkom za owocną współpracę i mile spędzony czas.

          • Do szkoły z walizką, koszykiem czy garnkiem?

          • W czwartek 21 marca Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował akcję "Dzień bez plecaka". Uczniowie swoje książki, zeszyty, szkolne przybory i drugie śniadanie przynieśli w torbach, koszykach i opakowaniach. Niektórzy z nich wykazali się dużą pomysłowością. Takie działania pozwalają oderwać się od nudy i monotonii. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zareagowali na apel Samorządu Uczniowskiego

          • Spotkanie z twórcą ludowym Stanisławem Samslem. Warsztaty zdobienia pisanek

          • W środę 13 marca grupy przedszkolne i klasy nauczania początkowego wzięły udział w spotkaniu z twórcą ludowym panem Stanisławem Samsel. Dzieci miały możliwość zobaczenia jak wykonuje się pisanki kurpiowskie. Pan Stanisław pokazał dwie techniki: wydrapywanki i malowanie gorącym woskiem. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się dzieci pracy mistrza. Klasa 3 podjęła próbę wykonania wydrapywanek. Uczniowie przekonali się, że nie jest to łatwa sztuka, a technika ta wymaga dużo cierpliwości. Po spotkaniu, już w klasach, wykonywaliśmy jajka wielkanocne innymi technikami. Serdecznie dziękujemy Panu Stanisławowi Samsel za spotkanie warsztatowe i przybliżenie nam tej pięknej tradycji zdobienia jajek wielkanocnych.

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.