• Zakończenie roku szkolnego 2021-2022 i pożegnanie absolwentów

          • Dnia 24 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2021-2022. Uczniowie wraz z nauczycielami o godzinie 8.30 przemaszerowali ze sztandarem do kościoła parafialnego na mszę świętą, a następnie zgromadzili się w budynku szkoły by odebrać upragnione świadectwa. Dzień wcześniej ze swoimi wychowawcami pożegnały się dzieci z oddziałów przedszkolnych.

            Uroczystość zakończenia roku rozpoczęła się pięknym polonezem w wykonaniu ósmoklasistów. Następnie miało miejsce przekazanie sztandaru, odśpiewanie hymny państwowego i szkoły oraz uroczyste przyrzeczenie ósmoklasistów opuszczających już mury szkoły. Wszystkich zebranych: zaproszonych gości, nauczycieli, uczniów i rodziców przywitała pani dyrektor Małgorzata Biedka. Głos zabrał ksiądz proboszcz Wiesław Pac oraz wójt Gminy Czarnia pan Marek Piórkowski. Przedstawiciele organu prowadzącego przekazali na ręce pani dyrektor kwiaty i podziękowania za owocną współpracę i zaangażowanie w działania na rzecz szkoły.

            Po części oficjalnej, przemówieniu p. dyrektor i wręczeniu nagród uczniom klas I – VII nastąpiła druga część, czyli pożegnanie absolwentów. Ósmoklasiści dziękowali nauczycielom i rodzicom za włożony wysiłek w wychowanie i edukację. Wzruszenie i żal z powodu rozstania wyciskały łzy z oczu zarówno uczniów jak i ich nauczycieli. Absolwentów pożegnali młodsi koledzy i koleżanki z klasy VII. Do swoich wychowanków piękne, osobiste słowa skierowała również Pani Elżbieta Rudzka, udzielając ostatnich cennych rad i wskazówek. Serdeczne podziękowania ze strony rodziców złożyła Pani Wiesława Piórkowska. Następnie wychowawcy w salach lekcyjnych spotkali się z uczniami poszczególnych klas na rozdaniu świadectw.

            Rozpoczyna się czas wypoczynku, zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Życzymy pogodnych, udanych wakacji, pełnych przygód i radosnych przeżyć. Apelujemy do dzieci, aby zachowały szczególną ostrożność na drogach, nad wodą i podczas prac polowych. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Starajcie się unikać sytuacji ryzykownych dla życia i zdrowia, abyśmy mogli z radością i zapałem rozpocząć we wrześniu kolejny rok szkolny.

          • Wycieczka uczniów z klas III i IV do Sanktuarium w Licheniu

          • Dnia 22 czerwca odbyła się wycieczka - pielgrzymka klasy III i IV ze szkół w Czarni i w Surowem do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, jako podziękowanie za dar Eucharystii. O godzinie 10.00 wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej, odprawianej w intencji dzieci pierwszokomunijnych, które z różnych zakątków Polski przybyły do Lichenia.

            Po mszy odbyła się procesja przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki i po zrobieniu wspólnego zdjęcia, wróciliśmy do autokaru. Na terenie Sanktuarium wznosi się 25 – metrowa, kamienna góra – Golgota. Na jej szczycie widnieje krzyż oraz figury Matki Bożej i św. Jana, wszyscy weszliśmy na sam szczyt.

            Następnie udaliśmy się na wieżę znajdującą się przy Sanktuarium. Większość dzieci wjechała na punkt widokowy windą, ale znaleźli się i tacy, którzy pokonali 762 schody i z satysfakcją oraz z lekką zadyszką zameldowali się na szczycie. Z góry podziwialiśmy piękne widoki, serpentyny rzeki, gęste lasy, ale najbardziej urzekła nas infrastruktura okolic Sanktuarium, pięknie przycięte żywopłoty i wzory z drobnych kamieni ułożone na murawie ciągnącej się od głównego wejścia do świątyni w stronę kościoła św. Doroty.

            Końcowym punktem wycieczki był przejazd do Lasu Grąblińskiego, gdzie przeszliśmy rozważając Drogę Krzyżową.

          • Trudno będzie się rozstać po wspólnie spędzonych latach

          • Rodzice uczniów klasy VIII, nie wyobrażali sobie, żeby młodzież opuściła szkołę podstawową bez radosnego, atrakcyjnego, wspólnego przeżycia i zorganizowali ognisko, które odbyło sie 21 czerwca, na polanie w Szkółce Leśnej w Czarni. Chociaż pogoda na początku nie dopisała, to mimo tego uczniowie licznie przybyli wraz z wychowawczynią i rodzicami.

            Rodzice zatroszczyli się o przygotowanie poczęstunku, za co serdecznie dziękujemy. Były wspomnienia, pieczenie kiełbasek, wesołe rozmowy. Wspólnie spędzony czas szybko minął, aż żal było wracać, ale te miłe chwile spędzone w gronie klasowym będziemy długo wspominać.

          • Wycieczki regionalne i przyrodnicze najmłodszych uczniów

          • Wakacje tuż, tuż. Piękna pogoda zachęca do wyjść poza teren szkoły - obcować z piękną przyrodą i przypomnieć sobie, jakie atrakcje ma do zaoferowania nasza gmina. W poniedziałek 20 czerwca grupa Krasnali oraz klasy I-III wybrały się na wycieczkę do Muzeum Brata Zenona Żebrowskiego w Czarni. Przewodnikiem był ks. Tadeusz Leniewski. Dzieci z ciekawością obejrzały film o bracie Zenonie, a potem zwiedzały muzeum. Zadawały wiele pytań dotyczących eksponatów zarówno japońskich, jak i kurpiowskich. To było interesujące doświadczenie. Dziękujemy ks. Tadeuszowi za poświęcony nam czas. W środę 22 czerwca dzieci z grupy przedszkolnej Krasnale oraz uczniowie z klas I i II wybrały się na wycieczkę pieszą do Rezerwatu Przyrody Czarnia. Pani Maryla Samsel - główny organizator wyjścia umówiła dzieci na spotkanie z leśniczym p. Sławomirem Jerominkiem. Zanim dotarliśmy do lasu pan Witek Kuczyński wyszedł nam na spotkanie. Opowiedział nam o Puszczy i odebrał od nas przysięgę Przyjaciela przyrody. Przy kapliczce św. Huberta przywitaliśmy się z panem leśniczym, który zabrał nas w tajemniczy świat Puszczy Kurpiowskiej. Opowiadał o starych sosnach, w których pszczoły robiły miód, o zwierzętach występujących na naszym terenie, o ptakach i ich pracy i o wielu innych rzeczach. Bardzo mu za to dziękujemy, Troszkę bolały nas nogi, ale na końcu naszej wędrówki czekały na nas pieczone kiełbaski i zabawa. To był bardzo miły dzień.

          • Najlepsi sportowcy wśród uczniów klas I - III

          • Złoty medal w Spartakiadzie klas I - III i tytuł Sportowca Roku 2022 w kategorii dziewcząt zdobyła Michalina Cicha, a w kategorii chłopców Bartosz Murach. Srebrne medale zdobyli: Zuzanna Mydło i Antoni Dąbrowski, a brązowe - Amelia Garela i Wiktor Bączek. Gratulujemy!

          • Kolejny etap Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja”

          • W II. semestrze w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja” klasa III podjęła szereg nowych działań. W lutym poznawaliśmy zwierzęta żyjące w Belgii, następnie z plasteliny lepiliśmy wybrane zwierzaki. W marcu zadaniem uczniów było przygotowanie dania związanego z wybranym krajem. Belgia słynie z czekolady, więc zrobiliśmy ją na warsztatach kulinarnych w Ostrołęce. W kwietniu przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. W tym miesiącu właśnie nauczyliśmy się Belgijki. Na podsumowanie projektu wykonaliśmy plakat zawierający najważniejsze informacje na temat tego pięknego kraju, którego stolicą jest Bruksela. Teraz możemy już czuć się ekspertami w temacie Belgii!!!

          • Wielki sukces Aleksandra w Ogólnopolskiej Olimpiadzie wiedzy matematycznej Olimpusek

          • W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Olimpusek dyplomy laureata z matematyki otrzymali: Aleksander Walesiak-Batalha z klasy trzeciej zajmując 3. miejsce oraz Lena Chorążewicz z klasy pierwszej zajmując 15. miejsce. Z języka polskiego dyplomy laureata otrzymali: Maja Samsel i Antoni Dąbrowski z klasy trzeciej zajmując 7. miejsca. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy wiedzy i zapału w zdobywaniu wiedzy!

          • Czwartoklasiści przystąpili do egzaminu na kartę rowerową

          • Tradycyjnie, jak co roku, w tym roku także, uczniowie klasy czwartej przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Egzamin przebiegał w dwóch częściach. Część teoretyczna sprawdzała znajomość przepisów ruchu drogowego, znajomość znaków drogowych, zasad przejazdu przez skrzyżowania i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Część praktyczna polegała na ocenie kierującego pod względem przestrzegania przepisów w ruchu drogowym i umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności : pozycji kierującego na rowerze, upewnienia sie o możliwości jazdy, upewnienie sie o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy oraz hamowania i zatrzymania pojazdu w określonym miejscu. W przygotowaniu uczniów do egzaminu, profesjonalnie wspierały szkołę panie pielęgniarki, które uczyły dzieci udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i za to Im bardzo dziękujemy.

            Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwał zaproszony dzielnicowy st.asp. Tomasz Jędrzejczyk z Komisariatu Policji w Myszyńcu i koordynator szkolnej edukacji motoryzacyjnej p. Jadwiga Garlińska.

            Wszyscy uczniowie ZDALI egzamin na kartę rowerową! Gratulujemy!

          • Dzień Kultury Europejskiej i Języków Obcych - zabawa i nauka

          • Dzień Kultury Europejskiej i Języków Obcych organizowany jest w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarni od kilkunastu lat. Podczas przygotowań do tego przedsięwzięcia uczniowie pogłębiają swoją wiedzę o historii, tradycji i kulturze poszczególnych krajów europejskich. Jest ona przydatna do tworzenia gazetek, stoisk i prezentacji multimedialnych o krajach Unii Europejskiej i naszych sąsiadach. Uczniowie przygotowują również piosenki w językach obcych oraz biorą udział w konkursach wiedzy o Unii Europejskiej.

            Tegoroczna edycja DKEiJO odbyła się we wtorek 14 czerwca 2022. W programie uroczystości znalazł się festiwal piosenki europejskiej. Uczniowie z poszczególnych klas wykonywali utwory muzyczne w różnych językach europejskich.

            Wcześnie przygotowali plakaty na temat wybranego kraju UE. Uczniowie klas I-III wykazywali się wiedzą dotyczącą znajomością flag państw europejskich. Ich starsi koledzy z klas IV-VI wzięli udział w kwizie o zabytkach europejskich. Dla uczniów klas VII-VIII przygotowano konkurs ze znajomości języków europejskich. Pozostali uczniowie dopingowali i nagradzali oklaskami uczestników rywalizacji. Po podsumowaniu wyników wręczono dyplomy i nagrody wszystkim laureatom. Dyrektor szkoły wręczyła także nagrody i podziękowania uczestnikom konkursów pozaszkolnych. Dzień Kultury Europejskiej i Języków obcych przygotowały Anna Boruch, Anita Pokora i Sylwia Walesiak.

          • Przyłączamy się do kampanii #ŻyjDobrze

          • #ŻyjDobrze to kampania zainicjowana przez Państwową Inspekcję Sanitarną na Mazowszu. Ma ona zachęcić kobiety i mężczyzn do wprowadzenia zmian na lepsze w swoim życiu po pandemii koronawirusa. Celem głównym kampanii jest przypomnienie, że wyborów wpływających na nasze życie dokonujemy każdego dnia. Realizowana jest ona z wykorzystaniem mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, www), gdzie każdego dnia pojawiają się posty i artykuły, które mają zachęcić Polki i Polaków do działania, do odbudowy swojego dobrostanu psychicznego i fizycznego. W przygotowywanych materiałach edukacyjnych uwzględniono 5 obszarów tematycznych: aktywność fizyczna, higiena, zdrowe żywienie, zdrowie psychiczne i profilaktyka. Kampania potrwa do 24 czerwca.

          • Edukacja prawna i specyfika zawodów prawniczych tematem wyjątkowego spotkania z sędzią Bogumiłą Metecką-Draus

          • 7 czerwca uczniowie najstarszych klas spotkali się z panią Bogumiłą Metecką-Draus, sędzią w stanie spoczynku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Spotkanie było możliwe dzięki życzliwości Pani Doroty Kaczmarczyk, która umożliwiła kontakt z prawniczką. Pani sędzia w swoim wystąpieniu poruszyła kwestie dotyczące zasad ponoszenia odpowiedzialności prawnej przez nieletnich, opowiedziała o blaskach i cieniach pracy sędziego. Uczniowie dowiedzieli się jak ważna jest wiedza na temat prawa oraz jak przebiega ścieżka edukacyjna prawników. Na koniec pojawiło się wiele pytań ze strony młodzieży a nawet nauczycieli, na które pani sędzia wyczerpująco i elokwentnie odpowiadała. Dziękujemy za przybycie do naszej szkoły i zaszczepianie wśród dzieci prawniczych zainteresowań. 

          • Wycieczka do firmy ALDO w ramach doradztwa zawodowego

          • Uczniowie klas VII-VIII w ramach realizacji doradztwa zawodowego wyjechali się na wycieczkę do firmy Aldo w Surowem, której właścicielami są Pan Andrzej i Leszek Długołęccy. Na początku uczniowie obejrzeli prezentację, podczas której pan Andrzej opowiedział o początkach działalności firmy, dalszym rozwoju oraz kierunkach działalności. Następnie uczniowie mogli zadawać pytania związane z działalnością firmy, oczekiwaniami pracodawcy, możliwością odbycia praktyk uczniowskich, rozwojem przedsiębiorstwa.

            Potem pan Dawid pokazał nam działalność przedsiębiorstwa od strony praktycznej, omawiając i pokazując nam poszczególne stanowiska pracy. Właściciele Firmy ALDO często są sponsorami uroczystości i imprez organizowanych przez szkoły w regionie.

            Na zakończenie spotkania pani Dyrektor Małgorzata Biedka podziękowała panu Andrzejowi Długołęckiemu za bezinteresowną pomoc okazaną podczas Dnia Rodziny w naszej szkole. Dziękujemy!

          • Pierwszy Diecezjalny Dzień Dziecka z udziałem naszych uczniów

          • 4 czerwca uczniowie z naszej szkoły wraz z rodzicami uczestniczyli w I Diecezjalnym Dniu Dziecka organizowanym przez parafię w Myszyńcu. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej, której przewodniczył biskup Janusz Stepnowski. Po Mszy Świętej zgromadzeni księża udzielili specjalnego błogosławieństwa dzieciom zebranym w myszynieckiej Bazylice. Po Mszy Świętej grupy przejechały do Kurpiowskiej Krainy w Wykrocie, gdzie odbyła się kolejna część spotkania, m.in. konkursy, zabawy z animatorami, atrakcje na placu zabaw. Dużo działo się też na scenie. Rodzice z pewnością z ciekawością wysłuchali inspirującego świadectwa popularnego aktora Dariusza Kowalskiego, a wszyscy świetnie się bawili przy koncercie zespołu Małe TGD. Na koniec odbyło się losowanie nagród przygotowanych przez sponsorów uroczystości. Organizatorzy zaprosili wszystkich dzieci na następne wspólne spotkanie w przyszłym roku.

          • ŚWIĘTO RODZINY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W CZARNI

          • W środę 1 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarni odbyła się szczególna uroczystość. Po raz pierwszy zorganizowany został Dzień Rodziny. W programie uroczystości uwzględniono treści związane ze świętem wszystkich mam, ojców oraz Dniem Dziecka.

            Uczniowie w tym dniu nie mieli zajęć lekcyjnych. Od rana czekało na nich wiele atrakcji. Występy artystyczne dzieci z poszczególnych klas rozpoczęły się już od godziny 9.00. Uczniowie prezentowali wiersze, piosenki, krótkie formy teatralne i skecze kabaretowe. Na koniec były życzenia dla wszystkich matek, ojców i dzieci obchodzących dziś swoje święto. Złożyli je obecny na uroczystości wójt gminy Marek Piórkowski oraz dyrektor szkoły Małgorzata Biedka.

            Uczniowie PSP w Czarni przeżyli w tym dniu wiele niezapomnianych chwil. Panie z Rady Rodziców przygotowały dla wszystkich lody. Serwowały także gorący popcorn i frytki. Dzieci brały udział również w różnego rodzaju konkursach, np. wiedzy o sporcie i Koło Fortuny. Każde z dzieci mogło przejechać się specjalnym „pociągiem”. Był to skład kilku wagoników ciągniony przez mały traktor. Tę atrakcję dla dzieci ufundowali właściciele firmy ALDO z Surowego. Byli oni także sponsorami nagród w konkursach dla dzieci. Organizację imprezy wsparli również inni sponsorzy- cukiernia „Alunia” Bogusława Rzepkowskiego, sklep spożywczy „Tomi Market” Katarzyny Krajzy i sklep spożywczy Bartosza Tułodzieckiego.

            Uroczystość została przygotowana dzięki pracy kilku nauczycieli, uczniów szkoły i rodziców. Koordynatorem wszystkich działań była Hanna Lemańska, pełniąca funkcję nauczyciela wspomagającego w placówce.

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.